Wymiana Screen Protectora

Wszyscy dostawali białej gorączki w momencie gdy przednia szybka (ang. Screen Protector) w ukochanej konsoli odklejała się by następnie się zgubić. Gdy doszło do tego drugiego, fanatycy swoich sprzętów gotowi byli oddać życie żeby zdobyć jej jakikolwiek ''substytut''. Tak było kiedyś, gdy jeszcze nie było GB Advance, ani Nintendo DS. Teraz czasy się zmieniły i sprzęt jest troszkę tańszy, dostępne są części zamienne (np. opisywana w poniższym artykule szybka). Ale po co kupować, skoro w łatwy sposób można samemu zamontować taką ''osłonę'' w naszym wiekowym już sprzęcie? Bo właśnie nieubłaganie mijający czas powoduje, że Screen Protector w naszych GB Classic odpadają szpecąc nasze konsole. Na szczęście spieszę Wam z pomocą i w krótkim poradniku opiszę co zrobić, żeby nasza konsola wyglądała jak dawniej. 

Klej stosowany w GB Classic jest taki, że po dwudziestu latach potrafi się skruszyć, stwardnieć, a co się z tym wiąże, nie trzymać przedniej szybki ochronnej. Wyświetlacz jest wtedy narażony na powstawanie drobnych rys i dostawanie się pod spód wszelkiego rodzaju brudu (włącznie z jedzeniem spożywanym przez maniakalnego gracza ''naparzającego'' w swoją ulubioną grę). Na nasze szczęście dobrze, że ten klej robi się twardy i bardzo kruchy bo w takiej postaci - można go łatwo usunąć. W nowszych konsolach Nintendo - klej stosowany do przytwierdzania "szybek" jest już inny - mówiąc kolokwialnie ciągle "mokry". Innymi słowy - w takiej postaci ciężko go usunąć. Wróćmy jednak do pierwszego pełnoprawnego handhelda Nintendo i zagadnienia które będziemy dzisiaj analizować - wymiany Screen Protectora w GB Classic. 


Jak na załączonym obrazku (1) widzicie, szybka niestety się nie trzyma obudowy z powodu zeschniętego nietrzymającego już kleju. 


Żeby zabrać się do naprawy tego problemu musimy rozebrać konsolę właśnie do takiego stanu jak na zdjęciu nr.2 czyli, górna część obudowy i szybka. Te dwa elementy nas interesują. 


Kolejnym krokiem będzie usunięcie wyschniętego kleju z obudowy tak jak widać na załączonym zdjęciu (3). Robiłem to za pomocą drugiego, tępego końca skalpela. Najlepiej nadaje się do tej czynności właśnie coś niezbyt ostrego. Chodzi o to żeby powierzchnia plastiku w miejscu gdzie będzie przyklejona szybka była idealnie płaska. Do tego celu nie możemy stosować nic ostrego, ponieważ uszkodzimy powierzchnię plastiku przez co nie będzie ona płaska. 


Na poniższym zdjęciu (4) widać jak ładnie klej został zeskrobany w konkretnym miejscu. 


Zdjęcie poniżej (5) obrazuje jak klej został usunięty w całości z obudowy. 

Dla przykładu pokażę parę zdjęć sprzętu, w którym to jakiś ''maniak'' przykleił Screen Protectora potocznie nazywanym klejem ''Super-Glue''. Taki eksperyment skończył się zniszczeniem szybki i poświęceniem przeze mnie paru godzin na wyczyszczenie obudowy właśnie z zaschniętego kleju co widać na tych oto zdjęciach nr.6, 7. 

Klej typu ''Super-Glue'' spowodował zniekształcenie powierzchni przez co musiałem ostrym narzędziem skrobać go do plastiku a następnie wyrównywać papierem ściernym do uzyskania idealnie płaskiej powierzchni. Niestety stary Screen Protector poszedł ''do śmieci'' z powodu zniszczonej powierzchni przezroczystej i szarej farby. 

Następną rzeczą którą musimy zrobić jest usunięcie starego wyschniętego kleju z samej szybki. Jak widać szybka jest w niezłej kondycji (8). 

Szkoda kupować nową przednią szybkę skoro możemy wykorzystać starą. W tym przypadku robimy to samo co z obudową - skrobiemy zaschnięty klej (9). 

Uwaga - robimy to delikatnie i z wyczuciem, ponieważ szybka od spodu jest powleczona warstwa szarej farby, którą możemy łatwo zdrapać. Takie uszkodzenie w postaci rysy będzie widoczne od drugiej strony (10), co znacznie wpłynie na wrażenia estetyczne każdego posiadacza konsolki. 


Poniżej znajdziecie również krótki filmik pokazujący jak się usuwa ten klej. Klej jest stary i skruszały. Nawet jeśli weźmiecie szybkę i zaczniecie ją wyginać to klej zacznie pękać (to też ułatwi jego usuwanie). Na filmie widzicie, że usuwam go tępą strona skalpela. Nie może być to nic ostrego (w przypadku szybki), bo zedrzecie również farbę! Najlepiej znaleźć sobie miejsce gdzie zaczyna być na szybce i w tym miejscu zacząć skrobać. Wtedy ładnie narzędzie zaskakuje i skrobanie idzie w mgnieniu oka. Widać to szczególnie pod koniec filmu jak zdzieram farbę z szybki. Jeśli chodzi o szybkę to musicie to robić zdecydowanie delikatniej niż w przypadku obudowy.


Gotowa szybka zaprezentowana została na zdjęciach poniżej (nr. 11,12).


Wymiana Screen Protectora to dość żmudna praca, ale na pewno opłacalna. Gdy już mamy gotowe dwa elementy to możemy spoić je w jedno, przymierzając czy aby wszystko jest w porządku i czy przypadkiem powierzchnie idealnie do siebie przylegają (13).

W następnej kolejności myjemy "szybkę" spirytusem w celu odtłuszczenia (14).

Następnie naklejamy taśmę dwustronną na całą tylną powierzchnię szybki - zdjęcie nr. 15. Taśma dwustronna sprawdza się tutaj bardzo dobrze, pod warunkiem, że przednia obudowa konsoli oraz Screen Protector idealnie do siebie przylegają.

Następnie przyklejamy "szybkę" do obudowy i mamy gotowy przyklejony Screen Protector (16).

Tutaj mamy gotową skręcona konsolę ze starą "szybka" (17).

Jak widać Screen Protector nie wystaje ponad poziom plastiku obudowy - konsola wygląda jak oryginalna. W powyższym artykule zaprezentowałem jak wykorzystać starą odpadającą szybkę w GB Classic. Pytanie co w momencie, gdy posiadam nowy Screen Protector dostępny obecnie na wielu aukcjach internetowych? Odpowiedź jest prosta i nie wymaga dalszych wywodów - czyścimy tylko plastik obudowy w miejscu gdzie przykleimy nową szybkę. Nowe Screen Protectory mają przyklejony od wewnątrz papier ochronny. Odklejamy go i przyklejamy w miejscu starego elementu - ot cała filozofia. Mam nadzieję, że ten poradnik przyda się wszystkim użytkownikom GB Classic. Pozdrawiam.